Program

Full program

Now it's 13:07 in your town, and below the conference program according to your time zone.

  • Day 01 11 Jun 2020
  • Day 02 12 Jun 2020
  • Day 03 13 Jun 2020
07:30 - 08:00 GMT
 

Platform access and welcome (musical background)

08:00 - 08:45 GMT

Opening Session

Vasile Alecsandru Strat, Organization Chair, Dean of Bucharest Business School, Bucharest Univ. of Eco. Studies

Marius Profiroiu, Vice-ector for International Relations, Bucharest Univ. of Eco. Studies

Alina Dima, Vice-rector for Research, development, and innovation, Bucharest Univ. of Eco. Studies

Paul Pocatilu, General Chair, Professor, Faculty of Cybernetics, Statistics and Economic Informatics, Bucharest Univ. of Eco. Studies

Farid Abdallah, Dean of the International University of Beirut BIU, Scientific partner

Mourad Touzani, Program Chair, Professor, Neoma Business School, Rouen

Ahmed Samet, Program Chair, Professor, INSA Strasbourg

Mohamed Anis Bach Tobji, Steering committee, Vice Dean The Higher School of Digital Economy, University of Manouba

Welcoming Cultural tour in Romania (2mn video)

08:45 - 09:25 GMT
Claude Diderich (Switzerland)

Keynote speech 1

Session chair: Tatiana Lezina, SPBU, Russia

Claude Diderich (Switzerland)

Digital Business Model Innovation towards Competitive Advantage.

09:25 - 09:40 GMT
 

Break

09:40 - 11:25 GMT

Session 1: Digital transformation

Session chair: Mohammad Makki, BIU Lebanon

Olga Stoianova, Tatiana Lezina and Victoriia Ivanova (Russia)

Corporate culture: impact on companies' readiness for digital transformation.

Thabo J. Gopane (South Africa)

Digitalization, Productivity, and Measurability of Digital Economy: evidence from BRICS.

Nizar Hariri, Raymond Bou Nader and Sarah Haykal (Lebanon)

Technological change and the Future of E-Skills in the Engineering and Architecture Education: Lessons from Lebanon.

11:25 - 12:25 GMT
 

Lunch Break

12:25 - 14:15 GMT

Session 2: Data Analytics

Session chair: Ahmed Samet, INSA Strasbourg, France

Teissir Benslama and Rim Jallouli (Tunisia)

Clustering of Social Media Data and Marketing Decisions.

Lina Shouman and Jamal Chehade (Lebanon)

The Effect of Big Data and Analytics on Firm Decision Making: The Case of the Lebanese Financial Sector.

Ghassen Bejaoui and Raouia Ayachi (Tunisia)

A Trust-based Clustering Approach for Identifying Grey Sheep Users.

14:15 GMT
 

Closing time

08:00 - 08:40 GMT
Daniel Tr. PELE (Romania)

Keynote speech 2

Session chair: Vasile Alecsandru Strat, BBS Romania

Daniel Tr. PELE (Romania)

A Statistical Classification of Cryptocurrencies.

08:40 - 09:00 GMT
 

Break

09:00 - 11:20 GMT

Session 3: Digital Marketing

Session chair: Ana Maria Santos Costa Soares, EEG Portugal

Kristian Dokic, Tomislava Lauc and Bojan Radisic (Croatia)

Opportunity for video-on-demand services, collecting consumer' s neurophysiology data for recommendation systems improvement.

Arij Jmour (Tunisia)

MAN-MACHINE Interaction: The Determinants of The Untact Service's Use.

Inès Mestaoui and Mourad Touzani (France)

Travelers' dilemma in managing their online/offline presence during the travel experience.

Yoldes Rannen, Norchene Ben Dahmane and Faten Malek (Tunisia-France)

Interactivity: A key element for future digital communication.

11:20 - 11:35 GMT
 

Break

11:35 - 13:20 GMT

Session 4: Digital Business Models

Session chair: Bilal Toufaili, BIU Lebanon

Aletta Klopper, Machdel Matthee and Alta Van der Merwe (South Africa)

A Different Enterprise Architecture Project Types.

Marc Gebauer, Diana Zeitschel and Cyrine Tangour (Germany)

Digital business model innovation in SMEs - Case studies with DIH support from Brandenburg (Germany).

Racquel Antoun-Nakhle, Nizar Hariri and Rim Haidar (Lebanon)

Pricing Digital Arts and Culture through PWYW Strategies: A Reconsideration of the Ricardian Theory of Value.

13:20 GMT
 

Closing time

09:00 - 09:40 GMT
Florin Gh. FILIP (Romania)

Keynote speech 3

Session chair: Paul Pocatilu, ASE Romania

Florin Gh. FILIP (Romania)

DSS-Concepts and Enabling I&C Technologies to Enhance Problem Solving Capabilities of Decision-makers.

09:40 - 10:00 GMT
 

Break

10:00 - 10:40 GMT
Sihem Romdhani (Canada)

Keynote speech 4

Session chair: Mohamed Anis Bach Tobji, ESEN, Tunisia

Sihem Romdhani (Canada)

Embeddings for Recommendation Systems.

10:40 - 11:00 GMT
 

Break

11:00 - 11:30 GMT
 

Closing Ceremony

Announcement Best Paper and Reviewer Awards (PC chairs)

Announcement of ICDEc next edition’s host university (Steering Committee)

Final word by the general and organization chairs

11:30 - 12:00 GMT
 

Virtual Guided Cultural Tour in Romania